11 listopada 2016

Plastikowe opakowania - dlaczego z nimi walczymy


Opakowania, czyli co na nas czyha w żywności:

Kupujemy coraz więcej produktów żywnościowych w  plastikowych opakowaniach. Bardzo często nie musimy nawet myć takiej żywności. Wystarczy, że otworzymy opakowanie, zjemy sałatkę, a po spożyciu wyrzucimy pojemnik do śmieci. Bardzo wygodne... zwłaszcza, kiedy mamy napięty plan dnia i mnóstwo obowiązków. 
Z pewnością jednak zaniepokoiłoby nas, gdybyśmy w naszym jedzeniu znaleźli kawałek plastiku, zapewne wyrzucilibyśmy cały posiłek do kosza. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że w żywności pakowanej w plastikowe opakowania i puszki znajdują się "kawałki plastiku", których nie jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem? To plastyfikatory, substancje chemiczne dodawane do plastiku na etapie produkcji, które w miarę upływu czasu przenikają z opakowania do żywności.


Plastik jest tworzywem niezwykle wygodnym, nie tylko lekkim, ale także tanim, a zatem powszechnie stosowanym w wytwarzaniu opakowań. Nic dziwnego, że tak chętnie sięgamy po napoje w plastikowych butelkach, pakowane w tworzywa  sałatki na lunch czy opakowane produkty podczas codziennych zakupów, które łatwo można przetransportować do domu.

Czy jest to dobry wybór? Wyniki badań naukowych potwierdzają, że niekoniecznie...

W opakowaniach zwykle są materiały, do których produkcji używa się bisfenolu A (BPA) i ftalanów (PAE) – najbardziej powszechnych plastyfikatorów – substancji nadających elastyczność tworzywom sztucznym, w tym mających bezpośredni kontakt z żywnością.

BPA oraz ftalany są substancjami chemicznymi, które w budowie cząsteczki przypominają nasze naturalne hormony. Wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Należą do związków endokrynnie czynnych (ang. endocrine disrupting chemicals, EDC), czyli substancji, które zaburzają działanie układu dokrewnego (hormonalnego) i zwiększają ryzyko chorób cywilizacyjnych tak jak niepłodność, nowotwory, otyłość.

Więcej o konsekwencjach działania EDC na organizm człowieka opiszemy w kolejnych postach.Ważne!

Związki EDC mogą przenikać z opakowań do żywności. Migracja ta jest różna w zależności od czasu i warunków przechowywania (wilgotność, temperatura), a także składu artykułu spożywczego (obecność soli, cukru czy tłuszczu). 


W jaki sposób zmniejszyć narażenie na EDC?
 • Wybieraj świeżą żywność niepakowaną, lub pakowaną w papier bądź  szklane pojemniki,

 • Jeśli już kupisz żywność w plastikowym opakowaniu lub puszce, to przełóż ją jak najszybciej do szklanego pojemnika lub słoika.
  Owoce i warzywa wyciągnij na talerz lub do miski.

Te niewielkie modyfikacje codziennego życia, znaczą wiele dla Twojego organizmu.

Dołącz do naszego wyzwania na Facebooku (Detoxed Lifestyle Challenge), wytrwaj z nami oraz przekonaj się, że małymi zmianami można  zadbać o swoje zdrowie.

6 komentarzy:

 1. A najlepiej w ogole robic zakupy na wage, czy mililitry tak zero waste. Uczynnie dla siebie i dobrze dla planety :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A co z pudełkami na drugie śniadanie? Czy stare (= wielokrotnie myte...) pudełko szkodzi tak samo jak nowe?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy od rodzaju pudełka. Szorowanie podczas mycia może zwiększać uwalnianie niekorzystnych substancji. Pamiętajmy jednak, że jeśli nasze kanapki owiniemy przed włożeniem do pudełka papierem śniadaniowym, narażenie będzie znikome. Problem będzie, jeśli włożymy np. sałatkę owocową do takiego plastikowego pojemnika lub np. danie, które będziemy podgrzewać w tym opakowaniu.

   Usuń
  2. Mi chodzi akurat o dania obiadowe, ale niepodgrzewane. Ryż, mięso, warzywa - tego nie owinę w papier. Jakiego pudełka więc szukać? :)

   Usuń
  3. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby takie pudełko również wyłożyć papierem, a tym samym uniemożliwić bezpośredni kontakt żywności z plastikiem. Oczywiście opcją najzdrowszą i najbardziej pożądaną są opakowania szklane i gorąco zachęcamy, aby się do nich przekonać!

   Usuń
 3. Pamiętajmy też o segregacji śmieci, żywność i odpady mają swoje miejsce :)

  OdpowiedzUsuń

Dołącz do nas na Facebook'u

Follow by Email